James and Ramon are standing 20.0 m apart on the slippery surface of a frozen po
ID: 1545842 • Letter: J
Question
James and Ramon are standing 20.0 m apart on the slippery surface of a frozen pond. Ramon has mass 52.0 kg and James has mass 94.0 kg . Midway between the two men a mug of their favorite beverage sits on the ice. They pull on the ends of a light rope that is stretched between them. Ramon pulls on the rope to give himself a speed of 0.75 m/s .
Part A
What is James's speed?
Express your answer using two significant figures.
James and Ramon are standing 20.0 m apart on the slippery surface of a frozen pond. Ramon has mass 52.0 kg and James has mass 94.0 kg . Midway between the two men a mug of their favorite beverage sits on the ice. They pull on the ends of a light rope that is stretched between them. Ramon pulls on the rope to give himself a speed of 0.75 m/s .
Part A
What is James's speed?
Express your answer using two significant figures.
V = m/sExplanation / Answer
given
mass of James mj = 94 kg, Ramon mass mr = 52 kg
they were standing at a distance of 20 m
initially all are at rest so the momentum of the system is zero
now the Ramon pulled on the rope with speed vr = 0.75 m/s
what about the James speed Vj =?
by conservation of momentum ( friction is zero -- frozen ond)
initial momentum = 0 kg m/s
final momentum is
mr*vr+mj*vj = 0
substitute the values
52*0.75+94*vj = 0
let james is on right side then
94*Vj = 52*0.75
Vj = 0.4149 m/s
so james will pull with a speed 0.4149 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.