Answer all questions below in the exam booklet provided. Not on scrap paper or t
ID: 1547175 • Letter: A
Question
Answer all questions below in the exam booklet provided. Not on scrap paper or the question sheet. Computer, tables or I-phone are not allowed. Be neat. in order to obtain full or partial credit. Print your name on the exam booklet. A projectile is shot from a height of 4m above the ground with initial velocity of 50 m/s directed at the angle of 30 degree with the horizontal. the projectile landed in a pond a distance away. Find the initial x and y components of the velocity (v_x and V_y) Find the position (x, y) of the projectile 2 seconds later What is the maximum height it rises above the ground level? What is the distance from the base (ground) to the point where the ball fell? A long-jumper leaves the ground at an angle of 20.0 degree above the horizontal and at a speed of 11.0 m/s. (a) How far does he jump in the horizontal direction? (Assume his motion is equivalent to that of a particle.) the cliff divers of Acapulco push horizontally from rock platforms about 25 m above the water, but they must clear rocky outcrops at water level that extends out into the water 5.2 m from the base of the cliff directly under the launch pad. find the time taken for a diver to hit the water What should be the initial velocity of a diver?Explanation / Answer
1)
(a)
Vx = v*costheta = 50*cos30 = 43.3 m/s
vy = v*sintheta = 50*sin30 = 25 m/s
(b)
x = vx*t + (0.5*ax*t^2)
x = 43.3*2 + 0 = 86.6 m
y = vy*t + (0.5*ay*t^2)
y = (25*2) - (0.5*9.8*2^2) = 30.4 m
(x , y ) = (86.6 , 30.4)
(c)
at maximm final velocity vfy = 0
vfy^2 - vy^2 = 2*ay*h
0 - 25^2 = -2*9.8*h
h = 31.9 m
(d)
after the ball reaches the ground
along vertical displacement dy = 0
dy = vy*t + (0.5*ay*T^2)
0 = 25*T - (0.5*9.8*T^2)
T = 5.12 s
along horizontal
x = vx*T = 43.3*5.12 = 221.7 m <<<<<<-----answer
================
(2)
(a)
after the ball reaches the ground
along vertical displacement dy = 0
dy = vy*t + (0.5*ay*T^2)
0 = (11*sin20*T) - (0.5*9.8*T^2)
T = 0.77 s
along horizontal
x = vx*T = 11*cos20*0.77 = 7.96 m <<<<<<-----answer
===========
3)
along vertical
dy = voy*t + (1/2)*ay*T^2
-25 = 0 - (0.5*9.8*T^2)
Time T = 2.26 s <<<<====answer
(b)
along horizontal
x = vx*T
5.2 = vx*2.26
vx = 2.3 m/s <<<<<=====answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.