A point mass initially located at x = 0 undergoes simple harmonic motion, initia
ID: 1549668 • Letter: A
Question
A point mass initially located at x = 0 undergoes simple harmonic motion, initially the mass is moving in the positive x direction, with a frequency of 3.12 Hz and an amplitude of 1.13 m. The particle oscillates between
x = 1.13 m
and
x = 1.13 m.
(a) What is the equation describing the point mass's position as a function of time? (Do not include units in your answer.)
x(t) =
(b) What is the maximum speed of the particle?
m/s
(c) What is the maximum acceleration of the particle?
m/s2
(d) What is the total distance covered by the particle in the first 0.962 s of this motion?
m
Explanation / Answer
a)
x(t) = A*sin(2*pi*f*t)
where A = 1.13 m
f = 3.12 Hz
So, x(t) = 1.13*sin(2*pi*3.12*t)
x(t) = 1.13*sin(19.6*t)
b)
speed, v = dx/dt = 1.13*19.6*cos(19.6*t)
= 22.1*cos(19.6*t) m/s
So, maximum speed = 22.1 m/s <------answer
c)
Maximum acceleration = 22.1*19.6 = 433.2 m/s2
d)
time period, T = 1/f = 1/3.12 = 0.321 s
So, number of oscillations in 0.962s = 0.962/0.321 = 3
So, total distance covered = 4*A*3 = 4*1.13*3 = 13.6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.