Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A point mass initially located at x = 0 undergoes simple harmonic motion, initia

ID: 1549679 • Letter: A

Question

A point mass initially located at x = 0 undergoes simple harmonic motion, initially the mass is moving in the positive x direction, with a frequency of 3.37 Hz and an amplitude of 1.37 m. The particle oscillates between

x = 1.37 m

and

x = 1.37 m.


(a) What is the equation describing the point mass's position as a function of time? (Do not include units in your answer.)

x(t) =

  

(b) What is the maximum speed of the particle?
m/s

(c) What is the maximum acceleration of the particle?
m/s2

(d) What is the total distance covered by the particle in the first 1.48 s of this motion?
m

Explanation / Answer

X(t) = A*sin(wt)


A = 1.37

w = 2*pi*f = 2*pi*3.37 = 21.2 /s


X(t) = 1.37*sin(21.2t)


=============================

(b)

v = dx/dt = A*w*cos(wt)


Vmax = A*w

Vmax = A*w = 1.37*21.2 = 29 m/s


===================


acceleration a = dv/dt = -w^2*A*sin(wt)

a = -w^2*x

amax = -w^2*A


maximum acceleration amax = -21.2^2*1.37 = -615.7 m/s^2


=======================


time period T = 1/f = 1/3.37 = 0.297 s

distance covered in one time period = 4A

distance covered in t time = (4A/T)*t = (4*1.38*1.48/0.297 = 27.5 m <<<----------answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote