The acceleration of a particle in an electric field depends on the charge-to-mas
ID: 1549799 • Letter: T
Question
The acceleration of a particle in an electric field depends on the charge-to-mass ratio of the particle. Compute q/m for a proton, and find its acceleration in a uniform electric field that has a magnitude of 170 N/C. C/kg m/s^2 Find the time it takes for a proton initially at rest in such a field to reach a speed of 0.008 c (where c is the speed of light). (When the speed of a proton approaches the speed of light c, relativistic kinematics must be used to calculate its motion, but at speed of 0.01 c or less, no relativistic kinematics is sufficiently accurate for most purposes.) msExplanation / Answer
a) e / me = (1.6 * 10-19) / (9.11 * 10-31)
= 1.76 * 1011 C/kg
a = e E / me = (1.6 * 10-19 * 170) / (9.11 * 10-31)
= 2.99 * 1013 m/s2
b) delta t = 0.008 c / a = (0.008 * 3 * 108) / (2.99 * 1013)
= 8.03 * 10-8 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.