The acceleration of a particle in an electric field depends on q/m (the charge-t
ID: 2160768 • Letter: T
Question
The acceleration of a particle in an electric field depends on q/m (the charge-to-mass ratio of the particle).(a) Compute q/m for an electron.
________?___________C/kg
(b) What are the magnitude and direction of the acceleration of an electron in a uniform electric field that has a magnitude of 110 N/C?
magnitude__________?__________m/s2
directed opposite of the electric field
(c) Compute the time it takes for an electron placed at rest in a uniform electric field that has a magnitude of 110 N/C to reach a speed 0.0099c. (When the speed of an electron approaches the speed of light c, relativistic kinematics must be used to calculate its motion, but at speeds of .01c or less, nonrelativistic kinematics is sufficiently accurate for most purposes.)
_____________?_______________
Explanation / Answer
a) q/m = 1.6*10-19/9.11*10-31 = 1.756*1011 C/Kg
b) a = e*E/me = 1.6*10-19*110/9.11*10-31 = 1.93*1013 m/s2
c) t = v/a = 0.0099c/a = 0.0099 * 3*108 / 1.93*1013 = 0.153s
d) x = 0.5*a*t2 = 0.5 * 1.93*1013 * (0.153*10-6)2 = 0.225m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.