A 5.40 kg block free to move on a horizontal, frictionless surface is attached t
ID: 1549893 • Letter: A
Question
A 5.40 kg block free to move on a horizontal, frictionless surface is attached to one end of a light horizontal spring. The other end of the spring is fixed. The spring is compressed 0.122 m from equilibrium and is then released. The speed of the block is 1.40 m/s when it passes the equilibrium position of the spring. The same experiment is now repeated with the frictionless surface replaced by a surface for which mu_k = 0.285. Determine the speed of the block at the equilibrium position of the spring.Explanation / Answer
Applying work - energy theorem,
Work done by spring force = change in KE
k x^2 /2 = m v0^2 /2 -0
k(0.122^2) /2 = 5.40(1.40^2)/2
k = 711.1 N/m
when friction force is acting then fk = uk N = uk m g = 0.285 x 5.40 x 9.8 = 15.08 N
Now applying work- energy theorem,
Work done by spring + work done by spring = change in KE
711.1 ( 0.122^2)/2 + ( - 15.08 x 0.122) = m v^2 / 2 - 0
5.292 - 1.84 = 5.40 v^2 /2
v = 1.13 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.