A 5.0kg block is held at rest against a vertical wall by ahorizontal force of 20
ID: 1760996 • Letter: A
Question
A 5.0kg block is held at rest against a vertical wall by ahorizontal force of 200N. a) what is the magnitude of the frictional force needed toprevent the block from falling? b) what is the magnitude of the minimum horizontal forceneeded to prevent the block from falling if the coefficient ofstatic friction between the wall and the block is .25? A 5.0kg block is held at rest against a vertical wall by ahorizontal force of 200N. a) what is the magnitude of the frictional force needed toprevent the block from falling? b) what is the magnitude of the minimum horizontal forceneeded to prevent the block from falling if the coefficient ofstatic friction between the wall and the block is .25?Explanation / Answer
m = 5.0 kg, = 0.25 a) f = mg = 49 N b) F = N = f/ = 196 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.