A 5.00 wt% aqueous sulfuric acid solution (rho = 1.03 g/ml) flows through a 45-m
ID: 478036 • Letter: A
Question
A 5.00 wt% aqueous sulfuric acid solution (rho = 1.03 g/ml) flows through a 45-m long pipe with a 6.0 cm diameter at a rate of 82 L/min. What is the molarity of sulfuric acid in the solution? How long (in seconds) would it take to fill a 55-gallon drum, and how much sulfuric acid (lb_m) would the drum contain? You should arrive at your answers with two dimensional equations.) The mean velocity of a fluid in a pipe equals the volumetric flow rate divided by the cross-sectional area normal to the direction of flow. Use this information to estimate how long (in seconds) it takes the solution to flow from the pipe inlet to the outlet.Explanation / Answer
(a)
Sulfuric acid (H2SO4) Molecular weight =98.08 g/mol
=1.03 gm/ml =1030 gm/lit
Now 5 wt% sulfuric acid solution
So in 100 gm of solution 5 gm of sulfuric acid.
So Molarity = (5 gm sulfuric acid/ 100 gm solution)*1030 gm/lit /98.08 (gm/mol) = 0.525 mol/lit
(b)
1 lit=0.264 gal
Rate = 82 lit/min *0.264 gal/lit *(min /60 sec) =0.3608 gal/sec
So time =55 gal /0.3608 (gal/sec) =152.43 sec
= 1030 gm/lit *(lit/0.264 gal)*(1lbm/453.6 gm)=8.6012 lbm/gal
So 55 gal*8.6012 lbm/gal=473.067 lbm
(c)
A=D2/4 =3.14*62/4 =28.26 cm2
Now rate =82 lit/min =82000 cm3/min=1366.67 cm3/sec
Now we know that
velocity=V=rate/Area =Q/A=1366.67/28.26=48.36 cm/sec =0.4836 m/sec
Time = 45 m /0.4836 m/sec =93.05 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.