The potential energy of a particle moving along the x axis is shown in the figur
ID: 1550001 • Letter: T
Question
The potential energy of a particle moving along the xaxis is shown in the figure. (Figure 1) When the particle is at x=1.0m it has 3.6 J of kinetic energy. Give approximate answers to the following questions.
What is the total mechanical energy of the system?
Express your answer using one decimal place.
E=
What is the smallest value of x the particle can reach?
Express your answer using one decimal place.
xsmallest =
What is the largest value of x the particle can reach?
Express your answer using one decimal place.
xlargest = 10.0 6.0 J 5.0 J 2.0J 1.0 m 2.0 m 3.0 m 4.0 m 5.0 mExplanation / Answer
a) The y-axis represents U, based on the graph determine the U for x = 1m, which is approximately 5.0J.
E = U + K
E = 5.0J + 3.6J = 8.6J
Find on the 8.6J and then look for the corresponding x.
b) Smallest x = 0.2
c) Largest x = 4.8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.