An asteroid (m = 20 tons) is approaching the Earth, traveling at 10 km/sec when
ID: 1550534 • Letter: A
Question
An asteroid (m = 20 tons) is approaching the Earth, traveling at 10 km/sec when it enters the atmosphere at 100 km above the surface. Find its kinetic energy. Find its potential energy. Find the Kinetic energy when it hits the Earth's surface. (assume no air resistance) Saturn is orbiting around the Sun at a distance of 9.555 AU, and Saturn's period is 294 years. Use this astronomical data to calculate the mass of the Sun. Venus has a 0.82 Earth mass, and a radius of 0.95 Earth radius. Use this data to calculate the escape velocity of Venus. Find the orbital velocity of a space probe that is 200, 000 km above the surface. Find the orbital period of this space probe. The escape velocity on the surface of the Moon is 2.4 Km/sec, and the radius of the Moon is o.27 EarthExplanation / Answer
3) m = 20 tons = 20*10^3 kg
v = 10 km/s = 10*10^3 M/S
KE = (1/2)*m*v^2
= (1/2)*20*10^3*(10*10^3)^2
= 1*10^12 J <<<<<<<<<<<<<----------------------------Answer
4) potential energy = -G*Me*m/r
= -G*Me*m/(Re+h)
= -6.67*10^-11*5.98*10^24*20*10^3/(6.37*10^6 + 100*10^3)
= -1.23*10^12 J <<<<<<<<<<<<<----------------------------Answer
5) potential when the astoroid reaches the earth, U2 = -G*Me*m/Re
= -6.67*10^-11*5.98*10^24*20*10^3/(6.37*10^6)
= -1.252*10^12 J
Apply conservation of energy
K2 + U2 = K1 + U1
K2 = K1 + U1 - U2
= 1*10^12 - 1.23*10^12 - (-1.252*10^12)
= 1.022*10^12 J <<<<<<<<<<<<<----------------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.