An asset is purchased on January 1 for $48,200. It is expected to have a useful
ID: 2569036 • Letter: A
Question
An asset is purchased on January 1 for $48,200. It is expected to have a useful life of four years after which it will have an expected residual value of $6,700. The company uses the straight-line method. If it is sold for $33,400 exactly two years after it is purchased, the company will record a:
loss of $5,950.
loss of $8,850.
gain of $8,850.
gain of $5,950.
An asset is purchased on January 1 for $48,200. It is expected to have a useful life of four years after which it will have an expected residual value of $6,700. The company uses the straight-line method. If it is sold for $33,400 exactly two years after it is purchased, the company will record a:
Explanation / Answer
Depreciation expense =(Cost-Residual value)/Total useful life
=(48200-6700)/4=$10375
Hence book value at end of 2 years=$48200-(10375*2)=$27450
Hence gain on sales=(33400-27450)=$5950(D).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.