Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The minimum capacitance of a variable capacitor in a radio is 4.17 pF. What is t

ID: 1550919 • Letter: T

Question

The minimum capacitance of a variable capacitor in a radio is 4.17 pF. What is the inductance of a coil connected to this capacitor if the oscillation frequency of the L-C circuit is 1.58 MHz, corresponding to one end of the AM radio broadcast band, when the capacitor is set to its minimum capacitance? The frequency at the other end of the broadcast band is 0.531 MHz. What is the maximum capacitance of the capacitor if the oscillation frequency is adjustable over the range of the broadcast band?

Explanation / Answer

at resosance

w = 1/sqrt(LC)

w = 2pi*f

L = 1/4pi^2*f^2*C

C = 4.17 pF = 4.17 x 10^-12 F

f = 1.58 x 10^6 Hz

L = 2.43 x 10^-3 H

part b )

C =  1/4pi^2*f^2*L

f = 0.531 x 10^6 Hz

C = 3.69x 10^-11 F

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote