Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 60.0 kg person running at an initial speed of 3.25 m/s jumps onto a 120 kg car

ID: 1551433 • Letter: A

Question

A 60.0 kg person running at an initial speed of 3.25 m/s jumps onto a 120 kg cart that is initially at rest. The person slides on the cart's top surface and finally comes to rest relative to the cart. The coefficient of kinetic friction between the person and the cart is 0.405. Friction between the cart and the ground can be neglected.

Part A

Find the final speed of the person and cart relative to the ground.

Part B

For how long does the frictional force act on the person?

Part C

Determine the magnitude of the displacement of the person relative to the ground while he is slipping on the cart.

Part D

Determine the magnitude of the displacement of the cart relative to the ground while the person is slipping on the cart.

Part E
Use the definition of the work done by a constant force (that definition is F r ) to find the work done on the person by the force of kinetic friction (on the person by the cart) while he is slipping on the cart. (The frame of reference for this question is that of a stationary observer on the Earth.)

Part F
Use the definition of the work done by a constant force (that definition is F r ) to find the work done on the cart by the force of kinetic friction (on the cart by the person) while the person is slipping on the cart. (The frame of reference for this question is that of a stationary observer on the Earth.)

Part G
How much kinetic energy was lost in this perfectly inelastic collision?

Explanation / Answer

(A) Applying momentum conservation,

60 x 3.25 = (60 + 120) v

v = 1.08 m/s

(B) a = - uk g = -0.405 x 9.8

a = -3.97 m/s^2

v= u + a t

0 = 1.08 - 3.97t

t = 0.272 sec

(c) v^2 - u^2 =2 a d

0^2 - 1.08^2 =2(-3.97) d

d = 0.147 m


(D) a_cart = a / 2 = - 1.99 m/s^2

1.08^2 - 3.25^2 = 2(-1.99)(d)

d1 = 2.36 m

d_tot = d1 + d = 2.51 m

(E) W = F . r

W = (60 x 3.97) (0.147) cos(0)

= 35 J

(F) W = F.r

= (60 x 3.97) (2.36) cos180

= - 562.2 J

(g) KE lost =562.2 - 35 = 527.2 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote