A flywheel with a radius of 0.390 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1552132 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.390 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.640 rad/s2 .
Part A
Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim at the start.
Enter your answers separated with commas.
Part B
Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 .
Enter your answers separated with commas.
Part C
Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120 .
Enter your answers separated with commas.
Explanation / Answer
Given
radius of the flywheel is r = 0.390 m
starts from rest and the constant angular acceleration is 0.640 rad/s2
partA
tangential acceleration is a_t = r*alpha = 0.39*0.640 = 0.2496 m/s2
radial acceleration is a_r = v^2/r = 0 m/s2 , v=0 m/s
and the tangential acceleration is cosntant it does not change
so the magnitude of the acceleration of the fly wheel is a = sqrt(a_t^2+ a_r^2) = sqrt(0.2496^2+0^2) = 0.2496 m/s2
PArt B
Tangential acceleration is same a_t = 0.2496 m/s2
radial acceleration when the fly wheel is turned through 60 degrees is
using equations of motion v^2-u^2 = 2as
W2^2 - W1^2 = 2 alph*theta
W1=0 ==> W2 = sqrt(2*alpha*theta)
W2 = sqrt(2*0.640*pi/3) m/s2
W2 = 1.157762 m/s2
the magnitude of the acceleration of the fly wheel is a = sqrt(a_t^2+ a_r^2) = sqrt(0.2496^2+1.157762^2) m/s2 = 1.184362 m/s2
Part C
when the wheel turned through 120 degrees = 2pi/3 radians
Tangential acceleration is same a_t = 0.2496 m/s2
radial acceleration when the fly wheel is turned through 120 degrees is
using equations of motion v^2-u^2 = 2as
W2^2 - W1^2 = 2 alph*theta
W1=0 ==> W2 = sqrt(2*alpha*theta)
W2 = sqrt(2*0.640*2pi/3) m/s2
W2 = 1.63732 m/s2
the magnitude of the acceleration of the fly wheel is a = sqrt(a_t^2+ a_r^2) = sqrt(0.2496^2+1.63732^2) m/s2 = 1.656236 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.