Young y = 0 at the top edge the well, what is the gravitational potential energy
ID: 1552183 • Letter: Y
Question
Young y = 0 at the top edge the well, what is the gravitational potential energy of the stone-Earth system when it reaches the bottom of the well? -12 J (c) What is the change in gravitational potential energy of the system from release to reaching the bottom of the well? -14.8224 J A daredevil on motorcycle leaves the end of a ramp with a speed of 37. m/s as in the figure below. If his speed is 35.7 m/s when he reaches the of the path, what is the maximum height that the reaches? friction and air resistance. mExplanation / Answer
Vi = velocity at the time of launch = 37.8 m/s
Vf = velocity at the peak point = 35.7 m/s
h = height gained
using conservation of energy
initial KE = final KE + PE
(0.5) m Vi2 = (0.5) m Vf2 + mgh
(0.5) Vi2 = (0.5) Vf2 + gh
(0.5) (37.8)2 = (0.5) (35.7)2 + 9.8 h
h = 7.875 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.