A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.300 m, movi
ID: 1552420 • Letter: A
Question
A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.300 m, moving with velocity 0.070 m/s and acceleration -0.260 m/s^2. Suppose it moves with constant acceleration for 3.40 (a) Find the position of the particle after this time. (b) Find its velocity at the end of this time interval. m/s We take the same particle and give it the same initial conditions as before. Instead of having a constant acceleration, it oscillates in simple harmonic motion for 3.40 s around the equilibrium position x = 0. (c) Find the angular frequency of the oscillation. (d) Find the amplitude of the oscillation. (e) Find its phase constant phi_0 if cosine is used for the equation of motion. (f) Find its position after it oscillates for 3.40 s. (g) Find its velocity at the end of this 3.40 s time interval. m/sExplanation / Answer
a)
from
X=Xo+Vot+(1/2)at2=0.3+0.07*3.4+(1/2)(-0.26)*3.42=-0.965 m
b)
from V=Vo+at=0.07+(-0.26)*3.4
V=-0.814 m/s
c)
acceleration of the particle
a=-W2x
-0.26=-W2*0.3
W=0.93 rad/s
d)
By conservation of energy
(1/2)KA2=(1/2)mV2+(1/2)Kx2
since K=W2m
(1/2)mW2A2=(1/2)mV2+(1/2)mW2x2
0.932*A2=0.072+0.932*0.32
A=0.3093 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.