The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by theta
ID: 1552657 • Letter: T
Question
The angular position of a point on the rim of a rotating wheel is given by theta = 7.0 t + (-4.0)t^2 + +(1.0)t^3, where theta is in radians if t is given in seconds. What is the angular velocity at t = 2.0 s? What is the angular velocity at t = 4.0 s? What is the average angular acceleration for the time interval that begins at t = 2.0 s and ends at t = 4.0 s? What is the instantaneous angular acceleration at the beginning of this times interval? What are the instantaneous angular accelerations at the end of this time interval?Explanation / Answer
w = d(theta) / dt
w = 7 - 8t + 3 t^2
at t =2 s
w = 7 - 16 + 12 = 3 rad/s ........Ans
at t = 4s
w = 7 - (8 x 4) + (3x 4^2)
w = 23 rad/s ......Ans
<alpha> = w at 4 - w at 2 / (4 - 2)
= (23 - 3) / 2
= 10 rad/s^2 .........Ans
alpha = dw /dt
= -8 + 6t
at t = 2
alpha = -8 + 12 = 4 rad/s^2 .....Ans
at t =4 s
alpha = -8 + (4 x 6) = 16 rad/s^2 ...........Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.