Tall buildings are designed to sway in the wind. In a 100-km/h wind, for example
ID: 1553278 • Letter: T
Question
Tall buildings are designed to sway in the wind. In a 100-km/h wind, for example, the top of the 110-story Sears Tower oscillates horizontally with an amplitude of 15 cm. The building oscillates at its natural frequency, which has a period of 7.0 s.
Part A
Assuming SHM, find the maximum horizontal velocity experienced by a Sears employee as she sits working at her desk located on the top floor.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
art B
Find the maximum acceleration experienced by a Sears employee as she sits working at her desk located on the top floor.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
Compare the maximum acceleration (as a percentage) with the acceleration due to gravity.
Express your answer using two significant figures.
vmax =Explanation / Answer
Vmax = A*w = A*2*pi/T = 0.15*2*pi/7 = 0.135 m/s
===================
part B
maximum acceleration amax = w^2*A = (2*pi/T)^2*A
amax = (2*pi/7)^2*0.15 = 0.121 m/s^2
====================
part C
amax/g = 0.121/9.8 = 1.23 % <<<<-------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.