A One-Dimensional Inelastic Collision Block 1, of mass m 1 = 1.90 kg , moves alo
ID: 1553489 • Letter: A
Question
A One-Dimensional Inelastic Collision
Block 1, of mass m1 = 1.90 kg , moves along a frictionless air track with speed v1 = 29.0 m/s . It collides with block 2, of mass m2 = 55.0 kg , which was initially at rest. The blocks stick together after the collision. (Figure 1)
Part B
Find vf, the magnitude of the final velocity of the two-block system.
Express your answer numerically.
Part C
What is the change K=KfinalKinitial in the two-block system's kinetic energy due to the collision?
Express your answer numerically in joules.
Before collision ms m1 After collisionExplanation / Answer
m1 = 1.9 kg , m2 = 55 kg , v1 = 29 m/s, v2 =0
from conservation of momentum
m1u1 +m2u2 = (m1+m2)v
1.9*29 +55* 0 = (1.9+55)*v
v = 0.968 m/s
(b) K=KfinalKinitial
K= 0.5*(m1+m2)v^2 - 0.5m1v1^2 -0.5m2v2^2
= 0.5(1.9+55)*0.968^2 -0.5*1.9*29^2 -0
= -772.3 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.