The circuit shown in the figure below is connected for 1.70 min. (Assume R 1 = 8
ID: 1553583 • Letter: T
Question
The circuit shown in the figure below is connected for 1.70 min. (Assume R1 = 8.30 , R2 = 1.50 , and V = 14.0 V.)
(a) Determine the current in each branch of the circuit.
(b) Find the energy delivered by each battery.
(c) Find the energy delivered to each resistor.
(d) Identify the type of energy storage transformation that occurs in the operation of the circuit.
(e) Find the total amount of energy transformed into internal energy in the resistors.
kJ
Explanation / Answer
(a)
Apply KVL for right loop,
V - l*R2 - 3*l - 5*l1 - 1*l1 - 4 = 0
14 - 4 -1.5*l - 3*l - 5*l1 - 1*l1 = 0
4.5*l + 6*l1 = 10 .......eq1
Apply KVL for left loop,
-4 + R1(l - l1) - 5*l1 - 1*l1 = 0
-4 + 8.3*l - 8.3*l1 - 5*l1 - 1*l1 = 0
8.3*l - 14.3*l1 = 4 .........eq2
By solving equation 1 and 2,
l1 = 0.466 A (current in middle branch)
l = 1.6 A (current in right branch)
current in left branch = l - l1 = 1.13 A
(b)
Energy delivered by 4 V battery,
E = V*l*t = 4*0.466*1.7*60
E = 190.12 J
Energy delivered By 14 V battery,
E = 14*1.6*1.7*60
E = 2284.8 J = 2.28 kJ
(c)
Energy delivered to 8.3 ohm resistor,
E = l^2*R*t = (1.13)^2*8.3*1.7*60 = 1081.02 J
Energy delivered to 5 ohm resistor,
E = (0.466)^2*5*1.7*60 = 110.75 J
Energy delivered to 3 ohm resistor,
E = (1.6)^2*3*1.7*60 = 783.36 J
Energy delivered to 1.5 ohm resistor,
E = (1.6)^2*1.5*1.7*60 = 391.68 J
Energy delivered to 1 ohm resistor,
E = (0.466)^2*1*1.7*60 = 22.15 J
(e)
total amount of energy transformed into internal energy in the resistors,
Et = 2.38 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.