The circuit shown below is made of a battery, a pair of resistors, and a metal b
ID: 1998203 • Letter: T
Question
The circuit shown below is made of a battery, a pair of resistors, and a metal bar which rests on the wires and has
a mass of 560 grams and an internal resistance of 11.5 ?. The bar is in a completely uniform magnetic field 3.5 Tesla
in magnitude and oriented to the right. The bar is free to move in any direction.
A) When the switch is closed, what is the current flowing through the bar?
B) What is the magnitude of the acceleration the bar experiences after the switch is closed?
C) What is the direction of the acceleration the bar experiences after the switch is closed?
Explanation / Answer
A) current through the bar = V/R
= 240/[20/2+11.5]
= 11.163 A
b) Force = iLB = 11.163*3.5L
acceleration a = F/m = 11.163*3.5/0.560 L
= 69.8 L where L is length of resistor
If L is 1 m, then acceleration = 69.8 m/s^2 or if L is 0.5m, acceleration = 34.9 m/s^2
c) direction is out of the page, as F = i L xB
d) we have taken L=1m, net acceleration a = 69.8-9.8=60m/s^2
but as the bar loses the contact with the loop, the force will be zero, so it will not go anywhere.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.