A series RLC circuit has values of R = 67ohm, C = 22 mu F, and L = 67 mH, and is
ID: 1553819 • Letter: A
Question
A series RLC circuit has values of R = 67ohm, C = 22 mu F, and L = 67 mH, and is driven by an AC source with V_RMS = 12 V and f = 81 Hz. When the voltage is 7.2 V across the resistor, what is the voltage across the inductor? You may use preliminary results from the supplemental lecture notes you don't have to do the whole problem from the beginning, but make sure you understand how those preliminary results were derived, and modify them in the right way for the differences between the problem in the notes and this one.Explanation / Answer
i=v/R=7.2/67=.107A
current through all will be same.
so,
V_L=i*x_L
=.107*2*3.14*81*67*10^{-3}=3.65 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.