A series RCL circuit contains only a capacitor ( C = 8.20 A series RCL circuit c
ID: 2261433 • Letter: A
Question
A series RCL circuit contains only a capacitor (C = 8.20
A series RCL circuit contains only a capacitor (C = 8.20 mu F), an inductor (L = 4.30 mH), and a generator (peak voltage = 64.0 V, frequency = 1.00 ? 103 Hz). When t = 0 s, the instantaneous value of the voltage is zero, and it rises to a maxi mu m one-quarter of a period later. Find the instantaneous value of the voltage across the capacitor/inductor combination when t = 1.50 ? 10-4 s. (Hint: The instantaneous values of the voltage and current are, respectively, the vertical components of the voltage and current phasors.) What is the instantaneous value of the current when t = 1.30 times 10-4 s?Explanation / Answer
A) the instantaneous value of the voltage across thecapacitor/inductor combination when t = 1.50 *10-4 s. IS
VL = Vp sin (?t )
= Vp sin (2?f t )
Substitute values and solve forVL
Where
L = 4.30 mH
f = = 1.00 * 103 Hz
C = C = 8.20
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.