An object oscillates with an angular frequency = 4 rad/s. At t = 0, the object i
ID: 1553979 • Letter: A
Question
An object oscillates with an angular frequency = 4 rad/s. At t = 0, the object is at x0 = 5.5 cm. It is moving with velocity vx0 = 2 cm/s in the positive x-direction. The position of the object can be described through the equation x(t) = A cos(t + ).
Part (a) What is the the phase constant of the oscillation in radians? (Caution: If you are using the trig functions in the palette below, be careful to adjust the setting between degrees and radians as needed.)
Part (b) Write an equation for the amplitude A of the oscillation in terms of x0 and . Use the phase shift as a system parameter.
Part (c) Calculate the value of the amplitude A of the oscillation in cm.
Explanation / Answer
If t = 0, x0 = A cos and v0 = - A sin
Since we don’t know A, and we do know of a relationship between sin and cos, if we divide v0 by x0,
we’ll get v0 / x0 = - A sin / Acos = - tan
If we cross-multiply-solve (or just divide by - ), we get
tan = -v0 / x0
so = tan -1 (- v0 / x0) = tan -1[ (2 cm/s) / (4 rad/s)*(5.5cm)] = 0.0909 rad
You can find A using either the x0 or v0 eq’s.
part (b)
A = x0 / cos
(c) A= 5.5cm / cos 0.0909
= 5.5 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.