An object oscillates with simple harmonic motion according to the equation x=1.7
ID: 2263450 • Letter: A
Question
An object oscillates with simple harmonic motion according to the equation x=1.75 sin(1.25t) meters.
a) Calculate the period, frequency, and amplitude.
b) Calculate the displacement at 1.82 seconds
c) Calculate the velocity at 1.82 seconds.
d) If this represents the motion of a vibrating spring with a stiffness of 196N/m, what mass is suspended from the spring?
e) If this represents the motion of a simple pendulum on earth, what is the length of the pendulum?
g) Was this motion initiated by striking the mass or pendulum bob with a sharp force or by displacing the spring or pendulum bob and then releasing?
Explanation / Answer
x=1.75 sin(1.25t) meters.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.