Two glass plates are separated by fine wires with monochromatic light with diame
ID: 1554003 • Letter: T
Question
Two glass plates are separated by fine wires with monochromatic light with diameters d_2 = 0.0500 mm and d_2 = 0.0520 mm, as indicated in the figure(Figure 1). The wires are parallel and separated by a distance of 700 cm. If monochromatic light with lambda = 564 nm is incident from above, what is the distance (in cm) between adjacent dark bands in the reflected light? (Consider interference only between light reflected from the bottom surface of the upper plate and light reflected from the upper surface of the lower plate.)Explanation / Answer
given
d1 = 0.0500 mm
and
d2 = 0.0520 mm
L = 7.00 cm
= 564nm
( 2 d / ) + 1 / 2 = n
dn = ( m - 1/2 ) / 2
to get y value
using equation
y = dn+1 - dn
y = ( ( m + 1 - 1/2 ) / 2 - ( m - 1/2 ) / 2
y = / 2
to get slope value
slope = d2 - d1 / L
slope = 0.0520 - 0.050 / 7
slope = 2.91 X 10-4 mm /cm
to get the distance (in cm) between adjacent dark bands in the reflected light value is x
then x = y / slope
x = / 2 / 2.91 X 10-4
x = 0.5 X 564 X 10-9 X 10-6 / 2.91 X 10-4
x = 0.969 cm------ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.