The center of a 2.00 kg mass is released from rest at point A and slides a dista
ID: 1554352 • Letter: T
Question
The center of a 2.00 kg mass is released from rest at point A and slides a distance of L = 14.0 m down a 60.0 degree frictionless slope to point B. It then slides on a short horizontal frictionless segment to point C. (See the figure.) The mass then slides up a 30.0 degree rough slope whose coefficient of kinetic friction is mu_k = 0.200, a distance of Delta = 4.00 m to point D. When it comes to rest it has compressed the spring by amount Delta x = 0.750 m. b) Calculate the work done by the fractional force and by the gravity force as the mass moves up 30.0 degree slope from point C to point D. c) Use the Work-Energy theorem to determine the work done by the spring. d) What is the value of the spring constant, k?Explanation / Answer
a)
conserving energy between A and C
mg ( L sin 60 ) = 0.5 mV^2
Vc = 15.41 m/s
b)
work fone by gravity from C to D
Wg = - mg (4sin30)
Wg = -39.2 J
work done by friction
Wf = - umg( 4cos 30)
Wf = -13.579 J
c)
Wg+ Wf +Ws = change in kinetic energy
-39.2 J -13.579 J + Ws = 0- 0.5 mVc^2
Ws = -184.6891 J
d)
we know that
0.5 kx^2 = -Ws
x = 0.75 m
substituting we get
k = 656.67 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.