An electromagnetic wave with frequency 3 times 10^10 Hz has wavelength a. 30. nm
ID: 1554986 • Letter: A
Question
An electromagnetic wave with frequency 3 times 10^10 Hz has wavelength a. 30. nm b. 10. mu m c. 30. mm d. 0.1 cm e. 1.0 cm You have a concave mirror with focal length 50 cm. How far from the mirror should you place an object to get a real image .75 m from the mirror? a. 150 cm b. 120 cm c. 115 cm d. 100 cm e. 24 cm What is the speed of light in diamond? a. 12.4 times 10^7 m/s b. 1.32 times 10^7 m/s c. 0.87 times 10^7 m/s d. 0.55 times 10^7 m/s e. 0.04 times 10^7 m/s The difference in the angles of total internal reflection of zircon-to-air and diamond-to-air boundaries is used to tell them apart. What is the approximate difference of these two angles? a. 0. degree b. 7. degree c. 12. degree d. 24. degree e. 55. degree An elderly person hold a single-lens magnifying glass 20 cm from a book that letters of 0.25 has cm in height. The letters are magnified to 6 cm. What is this person's near point? a. 25 cm b. 48 cm c. 78 cm d. 95 cm e. 1.2 mExplanation / Answer
6) lamda = c / f
c is speed of light = 3*108
given f = 3*1010
lamda = 3*108 / 3*1010 = 0.01 = 1 cm
The answer is option 'e'
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.