When Mary is 3.00 m from the center of a merry-go-round, her tangential speed is
ID: 1555001 • Letter: W
Question
When Mary is 3.00 m from the center of a merry-go-round, her tangential speed is a constant 1.88 m/s. (a) What is her angular speed in rad/s? (b) What is the magnitude of her linear acceleration? An electrical motor spins at a constant 2695.0 rpm. If the rotor radius is 7.165cm, what is the linear acceleration of the edge of the rotor? A) 5707 m/s^2 B) 281.6 m/s^2 C) 572, 400 m/s^2 D) 28.20 m/s^2 A pulley has an initial angular speed of 12.5 rad/s and a constant angular acceleration of 3.41 rad/s^2. Through what angle does the pulley turn in 5.26 s? A) 113 rad B) 22.6 rad C) 42.6 rad D) 19.3 E) 160 rad What is the kinetic energy a 120-cm in uniform rod with a mass of 450 g that is rotating about its of center at 3.60 rad/s? A) 0.350 J B) 4.20 J C) 0.700 J D) 0.960 J E) 2.10 JExplanation / Answer
11.
a)
angular speed
W=V/R=1.88/3=0.627 rad/sec
b)
linear acceleration
a=V2/R=1.882/3=1.18 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.