A uniform disk with mass 44.0 kg and radius 0.260 m is pivoted at its center abo
ID: 1555234 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 44.0 kg and radius 0.260 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 27.0 N is applied tangent to the rim of the disk.
Part A
What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.300 revolution?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.300 revolution?
Express your answer with the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
A uniform disk with mass 44.0 kg and radius 0.260 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 27.0 N is applied tangent to the rim of the disk.
Part A
What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.300 revolution?
Express your answer with the appropriate units.
v =SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.300 revolution?
Express your answer with the appropriate units.
a =SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Explanation / Answer
torque = r x F
t = 0.260 * 27 = 7.02 N-m
we know t = I*alpha
I = moment of inertia
for disk I = mr^2/2
7.02 = mr^2 *alpha
alpha = 2.36 rad/s^2
wf^2 = wi^2 + 2*alpha*theta
wi = 0
theta = 0.300 rev = 0.300 * 2pi rad
alpha = 2.36 rad/s^2
wf = 2.11 rad/s
v = wf*r = 0.548 m/s
part b )
tangential acceleration = ar = alpha*r = 0.6136 m/s^2
centripetal acceleration = ac = w^2*r = 1.156 m/s^2
|a| = sqrt(ac^2 + ar^2)
|a| = 1.3088 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.