A series RLC circuit driven by a source with an amplitude of 120 0 V and a frequ
ID: 1556316 • Letter: A
Question
A series RLC circuit driven by a source with an amplitude of 120 0 V and a frequency of 50.0 Hz has an inductance of 807 mH, a resistance of 234 ohm, and a capacitance of 43.6 mu F (a) What are the maximum current and the phase angle between the current and the source emf in this circuit? I_max = phi = (b) What are the maximum potential difference across the inductor and the phase angle between this potential difference and the current in the circuit? V_L, max = phi = (c) What are the maximum potential difference across the resistor and the phase angle between this potential difference and the current in this circuit? V_R, max = phi = d) What are the maximum potential difference across the capacitor and the phase angle between this potential difference and the current in this circuit? V_C, max = phi =Explanation / Answer
(a)
capacitive inductance Xc = 1/(wc) = 1/(2*pi*f*C)
Xc = 1/(2*pi*50*43.6*10^-6) = 73 ohm
Inductive reactance = XL = wL = 2*pi*f*L
XL = 2*pi*50*807*10^-3 = 253.5 ohms
impedance Z = sqrt(R^2+(XL-Xc)^2)
Z = sqrt(234^2+(253.5-73)^2) = 295.5 ohm
Imax = Vmax/Z
Imax = 120/295.5 = 0.41 A <<<<----------answer
phase = tan^-1((XL-Xc)/R)
phase = tan^-1((253.5-73)/234) = 37.65 degrees <<<<------answer
=======================
(b)
Vmax = Imax*XL = 0.41*253.5 = 104 V
phase = 90 degrees
====================
(c)
VR = IMax*R = 0.41*234 = 96 V
phase = 0
==================
(d)
VC = Imax*XC = 0.41*73 = 30 V
phase 270
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.