Answer the questions below. A stationary proton attracts an electron from infini
ID: 1556334 • Letter: A
Question
Answer the questions below.
A stationary proton attracts an electron from infinity. Determine the distance between the two after -16.0 eV of work is done.
A small sphere with a mass of 1.4 g hangs by a thread centered between two parallel vertical plates 6.0 cm apart as shown above. The plates have uniform surface charge densities of + and -. The charge on the sphere is q = 9.3 x 10-6 C. What potential difference between the plates will cause the thread to assume an angle of 37° with the vertical?
37 o 6.0 cm 9.3HCExplanation / Answer
1) Potential energy of proton and electron = Workdone
k*q1*q2/d = -16 eV
9*10^9*(-1.6*10^-19)*(1.6*10^-19)/d = -16*1.6*10^-19
==> d = 9*10^-11 m
2)
let T is the tension in the string.
As the sphere is in equilibrium, net force acting on ot must be zero.
Apply, Fnety = 0
T*cos(37) - m*g = 0
T*cos(37) = m*g -------(1)
Apply, Fnetx = 0
q*E - T*sin(37) = 0
T*sin(37) = q*E -------(2)
take equation(2)/equation(1)
tan(37) = q*E/(m*g)
q*E = m*g*tan(37)
q*delta_V/d = m*g*tan(37)
delta_V = m*g*d*tan(37)/q
= 1.4*10^-3*9.8*0.06*tan(37)/(9.3*10^-6)
= 66.7 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.