For the thermodynamic processes in the figure below, what is the approximate val
ID: 1557422 • Letter: F
Question
For the thermodynamic processes in the figure below, what is the approximate value of the work done on the system? (use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s).) Estimate the coordinates of l. (Assume V_1 = 0.33 m^3 and V_2 = 0.06 m^3.) V_i = m^3 P_i = Pa Estimate the coordinates of f. V_f = m^3 P_f = Pa Calculate the work done on the system. W = J For the thermodynamic processes in the figure below, what is the approximate value of the work done on the system? (use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s). Estimate the coordinates of l. (Assume P_1 = 13,000 Pa and P_2 = 26,000 Pa.) V_i = m^3 P_i = Pa Estimate the coordinates of f. V_f = m^3 P_f = Pa Calculate the work done on the system. W = J For the thermodynamic processes in the figure below, what is the approximate value of the work done on the system? (Use the exact values you enter in previous answer(s).) Estimate the coordinates of l. (Assume P_1 = 13,000 pa and P_2 = 26,000 Pa.) V_i = m^3 P_i = Pa Estimate the coordinates of f. V_f = m^3 P_f = Pa Calculate the work done an the system. W = JExplanation / Answer
For the first figure
a) i: Vi = 0.02 m^3, Pi = 3.5 x1 0^5 Pa
f: Vf = 0.065 m^3 , pf 3.5 x 10^5 Pa
work done= P dv =3.5 x 10^3 ( 0.065 - 0.02)=157.5 J
b) i : Pi = 19500 Pa, Vi =0.09 m^3
f : Pf =10,000 Pa , vf = 0.2 m^3
work done= nRT ln ( V2/V1)
P1V1= nRT = 19500 ( 0.09) = 1755
W = 1755 ln ( 0.2/ 0.09)= 1401.381 J apprx
c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.