To apply problem-solving strategy 23.1 Electromagnetic waves. An electromagnetic
ID: 1557430 • Letter: T
Question
To apply problem-solving strategy 23.1 Electromagnetic waves. An electromagnetic wave of wavelength 435 nm is traveling in vacuum in the -z direction. The electric field has an amplitude of 2.70 times 10^-3 V/m and is parallel to the x axis. What are the frequency and the magnetic field amplitude of this wave? What is the frequency f of this wave? Express your answer in hertz to three significant figures. f = 6.90 times 10-^14 Hz What is the magnetic-field amplitude B_max of the wave? Express your answer in teslas to three significant figures. B_max = 9 middot 10^-11Explanation / Answer
Em = v Bm
Bmax = Emax / v
for EM wave, v = c = 3 x 10^8 m/s
Bmax = (2.70 x 10^-3 V/m) / (3 x 10^8 m/s)
= 9 x 10^-12 T
There is no question in E.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.