To apply problem solving strategy 21.2 Inductors in circuits. Consider the circu
ID: 2307295 • Letter: T
Question
To apply problem solving strategy 21.2 Inductors in circuits. Consider the circuit in the diagram, containing two identical resistors, R_A and R_B, of resistance R= 220 ohm, an inductor of inductance L=290 mH, and a voltage source with potential difference V=10.0 V(Figure) At some time t after the switch is closed, the current through point B is I_B=13.0 mA. At this time, what is the rate of change delta I_b/deltat of the current through point B? Find the value of I_b/t at time t. Express your answer in amperes per second to three significant figures.Explanation / Answer
Voltage across RB is
VB=IBRB =(13*10-3)*220
VB =2.86 Volts
Voltage across inductor
VL=V-VB =10-2.86
VL=7.14 Volts
since VL=L(dIB/dt)
7.14 =(290*10-3)*(dIB/dt)
=>(dIB/dt) =24.62 A/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.