Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 45% Tue 7:30 PM E Mas
ID: 1557692 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help 45% Tue 7:30 PM E Mastering Physics: Week 11 masteringphysics.com/ Session College Physics I Help Close Week Problem 10.55 previous l 8 of 16 l next Problem 10.55 Part A Alawn mower has a flat, rod-shaped steel blade that rotates What is the rotational energy of the blade at its operating angular speed of 3510 rpm about its center. The mass of the blade is 0.65 kg and its length Express your answer using two significant figures is 0.55 m. Submit My Answers Give Up Part B If all of the rotational kinetic energy of the blade could be converted to gravitational potential energy, to what height would the blade rise? Express your answer using two significant figures My Answers Give UR ContinueExplanation / Answer
A)The rotational KE is given by
KE(rot) = 1/2 I w^2
I = 1/12 M L^2 = 1/12 x 0.65 x 0.55^2
I = 0.0164 kg-m^2
w = 3510 rpm = 367.57 rad/s
KE(rot) = 1/2 x 0.0164 x 367.57^2 = 1107.88 J
Hence, KE = 1107.88 J
B)KE = PE
mgh = 1107.88
h = 1107.88/mg = 1107.88/0.65 x 9.8 = 173.92 m
Hence, h = 173.92 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.