Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two speakers S1 and S2 are positioned 10 meters away fromeach other and emit sou

ID: 1557748 • Letter: T

Question

Two speakers S1 and S2 are positioned 10 meters away fromeach other and emit sound waves of frequency 330 Hz in such a way that there is no phasedierence between them. You are standing at the point equidistant from the speakers alongthe line that connects the two and hear a loud tone. Now you start walking towards thespeaker S1. (The speed of sound in air is 330 m/s.)
(a) How far do you have to walk towards S1 to hear no sound for the rsttime?
(b) How far do you have to walk towards S1 to hear a loud sound for the rsttime again?

Explanation / Answer

condtion for distructive interference is

path difference is lamda/2

(L-x)- x= lamda/2

L - 2x = lamda/2

L- lamda/2 = 2x

10- 330/330 * 2= 2x

x= 4.75 m

(b)

(L-x) - x = lamda

L - 2x = lamda

10-330/330= 2x

x= 4.5 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote