An electric heater draws 3.5 A from a 110 V source. The resistance of the heatin
ID: 1558549 • Letter: A
Question
An electric heater draws 3.5 A from a 110 V source. The resistance of the heating element is approximately. Three 10 k Ohm resistors are connected in series. A 20 k Ohm resistor is connected in parallel across one of the 10 k Ohm resistors. The voltage source is 24 V. The total current in the circuit is: A 12 k Ohm resistor, a 15 k Ohm resistor, and a 2 k Ohm resistor are in A series with two 10 k Ohm resistors that are in parallel. The source voltage is 75 V. Current through the 15 k Ohm resistor is approximately: Find I_2. 4I_1 + 4I_2 = 2Explanation / Answer
total resistances of the connection
= (12+15+22) k-ohm in parrale with 10 k-ohm
= 49x10/(49+10) = 8.305 k-ohm
current through the circuit = 75/8.305x10^3 = 9.03x10^-3 A = 9.03mA
THE CURRENT THROUGH 15k-ohm resistance
= 75/49x10^3 = 1.53x10^-3 A = 1.53mA
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.