Halliday, Fundamentals of Physics, 10e Calculus-based Physics I & II (PH 201-202
ID: 1559548 • Letter: H
Question
Halliday, Fundamentals of Physics, 10e Calculus-based Physics I & II (PH 201-202 Gradebook ORION FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK. NEXT Chapter 17, Problem o61 A bat is flitting about in a cave, n flat wall surface, the bat is moving at 0.021 times the speed of sound in air. What frequency does the bat hear reflected off the wall? Number Units the tolerance is +/-8% Click if you would like to show work for this question: open show work Satow HINT GO TUTORIAL LINK TO TENT LINK TO SAMPLE PROBLE VIDEO MINI-LECTURE Question Attempts: o of 6 used SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWE copyright 2000-2017 by John Wiley Sons, inc or related companies. rights reserved. AllExplanation / Answer
let speed of sound, vo = 340 m/s
speed of bat, v = 0.021*vo
= 0.021*340
= 7.14 m/s
using Doppler's effect equation
apparent frequency of sound heard by the bat from the wall,
f' = f*(vo + v)/(vo - v)
= 37.8*(340 + 7.14)/(340 - 7.14)
= 39.4 kHz
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.