Half-life equation for first-order reactions: t 1/2=0.693 k where t 1/2 is the h
ID: 876807 • Letter: H
Question
Half-life equation for first-order reactions:
t1/2=0.693k
where t1/2 is the half-life in seconds (s), and k is the rate constant in inverse seconds (s1).
What is the half-life of a first-order reaction with a rate constant of 8.30×104 s1?
What is the rate constant of a first-order reaction that takes 340 seconds for the reactant concentration to drop to half of its initial value?
A certain first-order reaction has a rate constant of 3.60×103 s1. How long will it take for the reactant concentration to drop to 18 of its initial value?
Explanation / Answer
t1/2 = 0.693/k
1). k = 8.30X10-4 s-1
t1/2 = 0.693/8.30X10-4
= 834.93 sec
= 13.91 min
2). t1/2 = 340 sec
k = 0.693/340
k = 2.03X10-3 s-1
3). k = 3.60X10-3 s-1
[A] = [A]o/18
We know that,
ln([A]/[A]o) = - k*t
ln1/18 = - 3.60X10-3 *t
- 2.890 = - 3.60X10-3 *t
t = 2.890/3.60X10-3
t = 802.77 sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.