A large wooden turntable in the shape of a flat uniform disk has a radius of 2.0
ID: 1559559 • Letter: A
Question
A large wooden turntable in the shape of a flat uniform disk has a radius of 2.00 m and a total mass of 130 kg. The turntable is initially rotating at 2.00 rad/s about a vertical axis through its center Suddenly, a 80.0-kg parachutist makes a soft landing on the turntable at a point near the outer edge. session Find the angular speed of the turntable after the parachutist lands. (Assume that you can treat the parachutist as a particle.) omega_2 = __________ rad/s Compute the kinetic energy of the system before the parachutist lands. K_1 = _________ J Compute the kinetic energy of the system after the parachutist lands. K_2 = __________ J Why are these kinetic energies not equal? Essay answers are limited to about 500 words (3800 characters maximum. including spaces).Explanation / Answer
A) I before = 1/2*M*R^2 = 1/2*130*2.0^2 = 260kg-m^2
I after, I = 260 + 80*2.0^2 = 580 kg-m^2
So I *)before = I*)after
So after = 260*2.00 rad/s/580 = 0.896 rad/s
B) K before = 1/2*I*^2 = 1/2*260*2^2 = 520J
C) K after = 1/2*I*^2 = 1/2*580*0.896^2 = 259.84J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.