A crate of mass 427 kg is being lifted by the mechanism shown in part a of the f
ID: 1559974 • Letter: A
Question
A crate of mass 427 kg is being lifted by the mechanism shown in part a of the figure. The two cables are wrapped around their respective pulleys, which have radii of 0.600 and 0.200 m. The pulleys are fastened together to form a dual pulley and turn as a single unit about the center axle, relative to which the combined moment of inertia is 40.4 kg · m2. The cables roll on the dual pulley without slipping. A tension of magnitude 2510 N is maintained in the cable attached to the motor. Find the angular acceleration of the dual pulley and the tension in the cable attached to the crate. (Enter the magnitudes.) = rad/s2 T2 = N
Motor Dual pulley Crate (a) 1 0.600 m E2 0.200 m Axis mg (b) Free-body diagram of pulley (c) Free-body diagram of crateExplanation / Answer
Tension in the string b/w motor and pulley = 2510N
Corresponding radius = .6m
Torque = 2510 x .6 = 1506 Nm
Torque = I x (alpha)
Thus, alpha = 1506/40.4 = 37.28 rad/s
acceleration provided to the crate = a = r x (alpha) = .2 x (37.28) = 7.4554 m/s2
balancing forces on crate in y direction: T = mg - ma = m x (g - a) = 427 x (9.81 - 7.4554) = 427 x 2.3546 = 1005N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.