Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular coil (520 turns, radius = 0.060 m) is rotating in a uniform magnetic

ID: 1560021 • Letter: A

Question

A circular coil (520 turns, radius = 0.060 m) is rotating in a uniform magnetic field. At t = 0 s, the normal to the coil is perpendicular to the magnetic field. At t = 0.015 s, the normal makes an angle of 45 degree with the field. An average emf of magnitude 0.074 V is induced in the coil. Find the magnitude of the magnetic field at the location of the coil. The figure shows two concentric metal loops, each carrying a current. The larger loop carries a current of 8.0 A and has a radius of 0.060 m. The smaller loop loop carries a current of 5.0 A has a radius of 0.040 m. What is the value of the net magnetic field at the center of the loops? A magnetic field has a magnitude of 8.6 T and is uniform over a circular surface whose radius is 0.23 m. The magnetic flux through the surface is 0.017 Wb. At what angle (phi) is field oriented?

Explanation / Answer

Number of turns on the coil is N = 520

Area of the coil = 3.14(0.06)2 = 1.13X10-2m2

Flux through the coil is given by:

= NB.A = NBAcos, where is the angle between the field and nortmal to the area.

at t = 0, = 900, So

0 = NBAcos900 = 0

At t = 0.015s, = 450

So t = NBAcos450 = (520)B(1.13X10-2m2)cos450 = 4.15Bm2

So emf induced = 0.074V = (t - 0)/t = (4.15Bm2 - 0)/(0.015s)

or B = 2.67X10-4T is the magnetic field.

This concludes the answers. Check the answer and let me know if it's correct. If you need anymore clarification or correction I will be happy to oblige....

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote