A square, 0.762 m on a side, is mounted so that it can rotate about an axis that
ID: 1560940 • Letter: A
Question
A square, 0.762 m on a side, is mounted so that it can rotate about an axis that passes through the center of the square. The axis is perpendicular to the plane of the square. A force of 21.8 N lies in this plane and is applied to the square. What is the magnitude of the maximum torque that such a force could produce? The steering wheel of a car has a radius of 0.18 m, and the steering wheel of a truck has a radius of 0.28 m. The same force is applied in the same direction to each steering wheel. What is the ratio of the torque produced by this force in the truck to the torque produced in the car?Explanation / Answer
1)
force , F = 21.8 N
side , a = 0.762 m
maximum torque = force * maximum distance
maximum torque = 21.8 * sqrt(2) * 0.762/2
maximum torque = 11.75 N.m
the maximum torque that can be produced is 11.75 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.