What is the maximum amount of force that can be exerted on the box due to static
ID: 1561255 • Letter: W
Question
What is the maximum amount of force that can be exerted on the box due to static friction?
N
The box is pushed with a force of 750.00 N. What is the amount of force exerted on the box due to static friction?
N
The static friction will continue to increase until the box is pushed with a force of 800.00 N. At this point the box will begin to move and therefore the motion of the box will now be opposed by kinetic friction. If the coefficient of kinetic friction = 0.7, what is the magnitude of the acceleration ?
m/s2
Explanation / Answer
1.) Normal force = Mg = 100*9.81 = 981 N
2.)F = uMg = 0.8*100*9.81 = 784.8 N
3.)force exerted by the box is 750 N
4.) net force= 800- 0.7*100*9.81 = 113.3 N
a = F/m = 113.3/100 = 1.133 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.