A spaceship is 1600 m long when it is at rest. When it is traveling at a certain
ID: 1561333 • Letter: A
Question
A spaceship is 1600 m long when it is at rest. When it is traveling at a certain constant speed its length is measured by external observers and it is found to be 1245 m.
A) What is the speed of the spaceship in terms of the speed of light? 6.28×10-1 this is correct
B ) In the kitchen of the spaceship the chef sets the oven timer for 1.80 hours to make roast beef. How much time does the roast beef spend in the oven when measured by external observers at rest? Answer in seconds (10620 S is not right)
show work and only answer if you know you'll be right
Explanation / Answer
Le: Earth length = 1600
Ls: Ship Length = 1245
Ls = Le * sq rt (1 - V^2)
1245 = 1600 * sq rt (1 - V^2)
sq rt (1 - V^2 ) = 1245/1600
sq rt (1 - V^2) = .7781 Sq both sides
1 - V^2 = 0.6054
-V^2 = - 0.3946 Multi by -1
V^2 = 0.3946
V=0.628 c = 6.28×10-1
Te = earth time
Ts = ship time = 1.80 hr
Ts = Te * sq rt (1 - 0.628 ^2)
1.8 hr = Te * sq rt (1 - 0.3946)
1.8 = Te * sq rt ( 0.6054)
1.8 = Te * 0.7780
Te = 2.31 hr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.