Can Someone answer this Question with both part in Detail please? With diagram a
ID: 1562733 • Letter: C
Question
Can Someone answer this Question with both part in Detail please? With diagram and equation that you are using. Please explain all the steps.
Thank You
Q1: S&J; Chapter 13, Q16 Mercury is poured into a U-tube as shown in the figure 13.16a. The left arm of the tube has a cross-sectional area A1 of 10.0cm and the right arm has a cross sectional area A2 of 5.00cm2. One hundred grams of water is then poured into the right arm as shown in figure 13.16b Water a) Determine the length of the Al A2 Al A2 water column in the right arm of the U-tube. Mercury Figure P13.16 b) Given that the density of mercury is 13.6 g/cm3, what distance h does the mercury rise in the left arm?Explanation / Answer
a.
the density of water=1 gm/cc
volume of poured 100 gm water is =100 cc.
the cross section of right arm is = 5.0 cm^2
length of water column is= 100/5.0
h = 20 cm
b.
the pressure of two arms should be same.
the pressure exerted by the water column= h* g = 20*g
the same amount of pressure exerted by a mercury column of height
= 20 /13.6=1.470 cm.
this is the length in the thin column.
now in the thin column the total height will be = h+a
where a is the height from the previous mercury surface to reference line.
h+a=1.470
the h will be contribution of the a displaced in thin tube.
a*5.0/10.0 = h
solving
height in the thick column will be= 0.352 cm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.