A puck of mass m = 47.0 g is attached to a taut cord passing through a small hol
ID: 1562814 • Letter: A
Question
A puck of mass m = 47.0 g is attached to a taut cord passing through a small hole in a frictionless, horizontal surface (see figure below). The puck is initially orbiting with speed vi = 1.30 m/s in a circle of radius ri = 0.320 m. The cord is then slowly pulled from below, decreasing the radius of the circle to r = 0.130 m.
(a) What is the puck's speed at the smaller radius?
______m/s
(b) Find the tension in the cord at the smaller radius.
______N
(c) How much work is done by the hand in pulling the cord so that the radius of the puck's motion changes from 0.320 m to 0.130 m?
_____J
Explanation / Answer
a)
Angular momentum is conserved:
V1*r1 = V2*r2
From here we get V2
= V1[r1/r2]
= 1.30[0.320/0.130]
= 3.2 m/s
b) T = m*a
= m*V2^2/r2
= 0.047 * 3.2^2/.130 = 3.702 N
c) W = dKE = 0.5m*(V2^2 - V1^2) = 0.2009 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.