A solar cell has a light-gathering area of 10 cm^2 and produces 0.2 A at 0 8 V (
ID: 1564406 • Letter: A
Question
A solar cell has a light-gathering area of 10 cm^2 and produces 0.2 A at 0 8 V (DC) when illuminated with S = 1000 W/m^2 sunlight. What .s the efficiency of the solar cell? An unpolarized beam of light enters an array of three ideal polarizers. What configuration allows for the maximum transmission of light What fraction of the light is transmitted in this configuration The two outer polarizers are aligned such that their axis are perpendicular The middle polarizer is at 45 degree to both outer polarizers. What fraction of the light is transmitted? A plane wave in vacuum is represented by: E_z = E_y cos(0.5x - omega t) What Is the value of omega? Write an expression for B. At resonance a series RLC circuit is driven by a constant amplitude AC voltage source Which of the following are true? (May be more than one.) Z = R The power absorbed Is maximized X_L m X_c The current and voltage are 90 degree out of phase. If the frequency of the AC source in the above problExplanation / Answer
power generated by the solar cell = P = IV = 0.2A x 0.8V = 0.16W
power per Area generated by the solar cell = P/Area =0.16W/10-3m2= 160W/m2
Power received by the solar cell from sunlight = 1000W/m2
So efficiency = power generated/power received = 160/1000 = 0.16
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.